ZABIEGI – MASAŻ

 
Jest to najbardziej popularny od zarania dziejów ludzkości zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. Zespóły ruchów wywierają ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.
Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.

MASAŻ


Wskazania ogólne do masażu:
Pobudzenie fizjologicznych funkcji skóry, poprawy turgoru i trofiki, złuszczenia zrogowaciałego naskórka i opróżnienia gruczołów potowych i łojowych.
Usunięcie zaburzeń ukrwienia skóry i zwiększenie miejscowego ukrwienia w skutek rozszerzenia naczyń
Usunięcie zastojów żylnych i limfatycznych
Usunięcie zmęczenia mięśni
Normalizacja napięcia mięśniowego
Uśmierzenie bólu
Pobudzenie procesów przemiany materii
Odprężenie psychiczne
Wywołanie odruchowego wpływu na narządy wewnętrzne.
Przeciwwskazania ogólne do masażu:
Ostre stany zapalne
Stany gorączkowe
Nowotwory łagodne i złośliwe
Krwawienia i zagrożenia krwawieniem
Wady serca z niewydolnością krążenia
Choroby zapalne naczyń krwionośnych
Zapalenia żył i zakrzepy
Świeży zawał serca
Zarostowa miażdżyca tętnic
Ostry zespół Sudecka
Świeże złamania, zwichnięcia, skręcenia

Masaż leczniczy


Ma na celu niwelowanie lub leczenie zaburzeń organizmu przez odpowiednie uciskanie chorych miejsc. Znakomicie poprawia on funkcjonowanie układu nerwowego, układu krążenia, stawów i mięśni. Szczególnie polecany jest przy dotkliwych bólach kręgosłupa i migrenie.

Masaż limfatyczny


Pobudza krążenie krwi i limfy, poprawiając stan organizmu. W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele następuje lepsze odżywienie i praca komórek oraz odpowiednia regulacja krążenia krwi i funkcjonowania organów wewnętrznych. Likwiduje obrzęki i wysięki, oczyszcza organizm z toksyn.

Masaż relaksacyjny


Przynosi on ogólny relaks, zapewniając jednocześnie poprawę sprawności organizmu. Sprzyja pobudzaniu układu mięśniowego.

Masaż gorącymi kamieniami


Połączenie tradycyjnych technik masażu z użyciem gorących kamieni bazaltowych, podgrzanych do odpowiedniej temperatury. Różnej wielkości kamienie przystosowane są do masażu odpowiednich części ciała likwidując: stany wyczerpania psychofizycznego, nadmierny stres, wzmożone napięcie mięśniowe, ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego, zaburzenia czynnościowe narządów wewnętrznych, nadciśnienie tętnicze, stany przeciążeniowe.

Masaż bańkami chińskimi


Delikatne przesuwanie gumowych baniek po ciele pacjenta. Celem zabiegu jest wywołanie intensywnego przekrwienia tkanek. Rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności warunkuje doskonałe przyswojenie składników aktywnych emulsji antycellulitowych i wyszczuplających. Odpowiednie dokrwienie powoduje lepsze odżywienie tkanek, co zapobiega tworzeniu się cellulitu. Podczas zabiegu dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, co w efekcie redukuje tkankę tłuszczową i oczyszcza skórę z toksyn.

Masaż Shantala


Przeznaczony jest dla dzieci zdrowych w celu profilaktycznym u dzieci z opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym i szczególnie u dzieci z MPD. Masaż można stosować go po ukończenia przez dziecko 1 miesiąca życia aż do 3 roku życia, później przyjmuje on formę zabawowo - rekreacyjną. Masuje się całe ciało dziecka a następnie wykonuje się kilka specjalnych ćwiczeń.