Fizjoterapia (physis - natura, therapeia - leczenie) - to całość postępowania, która stosuje w celach leczniczych ruch oraz czynniki fizyczne występujące w naturze. W fizjoterapii wyróżniamy dwa podstawowe działy: kinezyterapię (gdzie podstawowym czynnikiem leczniczym jest ruch) oraz fizykoterapię w skład której wchodzą zabiegi fizykalne (prądy, laser, sollux, itd.) oraz masaż.
FIZYKOTERAPIA
Jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
KINEZYTERAPIA
Leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.
MASAŻ
Zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek. To zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.